Wycieczka autokarowa „Podlasie z wypadem do Grodna”

W dniach 29 kwietnia – 2 maja 2017 r. z inicjatywy Przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Płocku odbyła się wycieczka autokarowa  „Podlasie z wypadem do Grodna”, w której wzięło udział 48 osób. Już pierwszego dnia właściciel firmy „Nes-Tur”, który organizował wyjazd a spotkał się z uczestnikami wyjazdu w Drohiczynie zapewnił spore atrakcje i przeżycia podczas zwiedzania Św. Góry Grabarki – najświętszego miejsca polskiego prawosławia oraz Białowieży.

Następnego dnia „wycieczkowicze” zapoznali się z historią, współczesnością oraz zabytkami Białegostoku – „Manchesteru Północy” i Supraśla, gdzie degustowali dania tatarskie (kabate, syta, almałyk). Podczas przejazdu przez Kruszyniany pogłębili wiedzę o Tatarach polskich, mieli okazję zobaczyć meczet i mizar.

Szczególnie wciąż obchodzony na Białorusi dzień 1 Maja „Solidarność” oświatowa Płocka spędziła w pięknie położonym i niezwykle ważnym dla historii Rzeczypospolitej Grodnie. Ogromne wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiły zabytki miasta, liczne ślady polskości (np. pomniki Elizy Orzeszkowej i Zofii Nałkowskiej, muzeum, Stary i Nowy Zamek) a dodatkową atrakcją były zakupy podczas powrotu w sklepie wolnocłowym na granicy.

2 maja w Święto Flagi  po jak zwykle smacznym i obfitym śniadaniu w Hotelu „Podlasie”, który był miejscem zakwaterowania „grupy”, jej członkowie udali się w drogę powrotną do Płocka. Lecz nim tam dotarli zobaczyli Tykocin, gdzie m. in. pod pomnikiem Stefana Czarnieckiego odśpiewali fragment  hymnu państwowego, Wiznę – „polskie Termopile”, gdzie odmówili modlitwę za poległych we wrześniu 1939 roku oraz Łomżę, w której zachwycili się późnogotycką katedrą pw. Św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela.

W zgodnej ocenie uczestników wyjazdu był on niezwykle udany, ciekawy, pod względem turystycznym oraz patriotyczno – sentymentalnym oraz warty do powtórzenia w podobnym składzie osobowym na innych obszarach naszej pięknej Ojczyzny.

mgr Marek Krysztofiak

Przewodniczacy MKOiW

NSZZ „Solidarność” w Płocku